Britanija po Elžbietos II: scenarijus karalienės mirties atveju jau sukurtas

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II, kaip ir kiekvienas mirtingasis, negyvens amžinai. Bet kas bus po jos mirties? Neoficialiais duomenimis, Bakingamo rūmai jau paruošė scenarijų Jos Didenybės mirties atveju, o šalies žiniasklaida postringauja apie suirutę ne tik Britanijoje, bet ir visame pasaulyje.

Nuo 1952 metų, kai buvo karūnuota Didžiosios Britanijos valdove, ji dirbo su 12 šalies ministrų pirmininkų, „pergyveno“ tiek pat JAV prezidentų. Praėjusiais metais monarchė atšventė 90 metų jubiliejų, o prieš dvejus metus „aplenkė“ savo proprosenelę karalienę Viktoriją – tapo ilgiausiai istorijoje valdančia Britanijos monarche!

Nepaisant įspūdingų Elžbietos II pasiekimų, vis dažniau prabylama apie sosto perdavimą princui Charlesui ar net legendinės monarchės mirtį.

„Business Insider“ prognozuoja, kad šalis „sustings“ mažiausiai 12 dienų – toks trumpiausias laiko tarpas tarp monarchės mirties ir jos laidotuvių. Manoma, kad toks sąstingis britų ekonomikai kainuos milijonus, o laidotuvių ir naujojo monarcho karūnavimo diena taps naujomis nacionalinėmis (nedarbo) dienomis.

Skaičiuojama, kad kiekviena iš nedarbo dienų Britanijai gali kainuoti nuo 1,2 iki 6 mlrd. svarų sterlingų.

Tačiau pamirškime finansus ir pabandykime įsivaizduoti dieną, kai pasaulis sužinos, kad karalienė mirė… Šis įvykis daugumai britų bus šokiruojantis ir nepatirtas, mat daugelis Anglijos žmonių paprasčiausiai nėra matę gyvenimo be karalienės.

Princesės Dianos ir karalienės motinos mirtis sukėlė milžiniškų visuomenės gedulo ir isterijos bangų. Tačiau Elžbietos II netektis dėl jos ilgaamžiškumo ir fundamentalios padėties britų visuomenėje turėtų lemti visai kito lygmens chaosą.

BBC nutrauks pramoginio pobūdžio laidų ir filmų transliavimą, princas Charlesas pasikeis vardą, pakis ir šalies himno žodžiai.

 

Britams prasidės keistas ir neužtikrintas periodas.

„Tiltai“

Daug kas priklauso nuo karalienės mirties aplinkybių. Jei netektis nebus netikėta (tarkime, po ilgos, sunkios ligos) bus aktyvuotas Bakingamo rūmuose jau suplanuotas protokolas. Žiniasklaidos duomenimis, toks protokolas pavadinimu „Tiltai“ (angl. „Bridges“) jau yra sukurtas.

Londono tiltas

Tačiau jeigu karalienę ištiktų netikėta ar vieša mirtis (princesės Dianos atvejis 1997 metais), žinia apie netektį pasklistų greitai ir nekontroliuojamai, o to Bakingamo rūmai norėtų išvengti.

Bet kuriuo atveju didžioji dauguma rūmų ir susijusių institucijų darbuotojų būtų išsiųsti namo. Karališkasis teismas tokiems „ekstremaliems atvejams“ netgi turi „karštąją liniją“, kuria išplatinama informacija ir instrukcijos, kaip darbuotojai turėtų elgtis.

Visuotinis gedulas

Paskutinis atvejis, kai mirė Britanijos monarchas, buvo 1952 metais. Tuomet BBC pranešė apie karaliaus mirtį ir gedulo laikotarpiu transliavo tik rimto turinio programas. „The Daily Mail“ praneša, kad dėl panašių atvejų ateityje nacionalinio transliuotojo planai išliks tokie pat.

Tuo metu CNN jau turi paruoštą karalienės gyvenimo apžvalgą, kuri turėtų būti pradėta transliuoti, vos tik bus pranešta apie Elžbietos II mirtį.

Prognozuojama, dauguma Britanijos verslininkų bent kelioms dienoms sustabdys darbus. Valstybės tarnautojai vadovausis šalies vyriausybės nurodymais.

Nepaisant to, kas vyks „pagal protokolą“, tikimasi, kad šoką po netekties patyrusi Britanija kelias savaites negalės deramai funkcionuoti. Manoma, chaosas vyraus ne tik laikotarpiu nuo monarchės mirties iki laidotuvių, o tęsis dar kelis mėnesius.

Sumaištis visame pasaulyje

„Buisiness Insider“ kalbintas buvęs Britanijos ambasadorius tikino, kad pasaulio reakcija į netektį priklausys nuo mirties aplinkybių. Kaip ir šalies viduje, vyriausybė tikisi suvaldyti informacijos srautus.

Diplomatas taip pat išreiškė nerimą dėl vyraujančio neužtikrintumo.

„Paskutinį kartą monarchas mirė prieš daugiau nei 60 metų. Visuomenė nuo to laiko labai stipriai pasikeitė“, – nerimavo buvęs ambasadorius.

Ginčai dėl karsto

Britai vis dažniau piktinasi, kad monarchas turėtų būtų pašarvotas viešai, kad jie galėtų ateiti deramai atsisveikinti. Nepaisant diskusijų, tikėtiniausia, kad karstas atsidurs Vestminsterio abatijos salėje.

Vestminsterio abatija

„Tiltų“ protokole numatoma trumpa „karsto atgabenimo ceremonija“, po to rūmų durys būtų atvertos visuomenei, tačiau „žmonėms iš gatvės“ numatytos tik tam tikros lankymo valandos.

Kai mirė karalienė motina, tris dienas jos gedintys anūkai trumpam laikui pakeisdavo sargybinius prie karsto. Tai „Princų budėjimo“ (angl. „The Vigil of the Princes“) tradicija, kuri buvo vykdoma mirus ir karaliui Džordžui V. Nors tai nėra formalaus protokolo dalis, manoma, ji bus vykdoma ir atsisveikinant su Elžbieta II.

Karalienės karstas iki pat laidotuvių dienos bus saugomas abatijoje. Karališkasis karstas iš Vestminsterio bus išgabentas karieta, kurią lydės ginkluoti kariai.

Karieta su ginkluota palyda išgabenamas M Tatcher karstas

Jau dabar manoma, kad Elžbietos II laidotuvėse lankysis rekordiškai daug žmonių, tarp kurių – ne tik gedintys britai, bet ir pasaulio lyderiai.

Su karaliene motina atsisveikinti atėjo per 200 tūkst. žmonių.

Mirus princesei Dianai, vien šalia Bakingamo rūmų susirinko dešimtys tūkstančių gedinčiųjų. Memorialo fondui buvo paaukota beveik 20 mln. svarų sterlingų, o eilėje prie užuojautos knygos kai kurie gedintieji stovėjo net 10 valandų.

Tvora šalia Bakingamo rūmų po Dianos mirties buvo nuklota gėlėmis

Šalia rūmų vartų nugulė gėlių jūra, skaičiuojama, kad tąkart buvo padėta daugiau nei milijonas puokščių.

„Amžinojo poilsio“ vieta

Manoma, kad karalienė Elžbieta jau yra nusprendusi, kur norėtų būti palaidota, – tai galėtų būti Sandringamo arba Balmoralo pilys Škotijoje. Šios vietos yra išskirtinės, nes priklauso karalienės asmeniui, o ne karūnai.

Karalienė su šeima Balmoralo pilyje Škotijoje (1953)

Kita vertus, neatmetama ir amžinojo poilsio vieta Šv. Džordžo koplyčioje Vinsdore. Čia palaidotas jos tėvas karalius Džordžas V.

Milžiniški pokyčiai

Po karalienės mirties Britanijoje prasidės kardinalūs pokyčiai, kurie tęsis ne vieną mėnesį.

Visų pirma, bus pradėta spausdinti ir kaldinti naujos „išvaizdos“ valiuta (tam skirti princo Charleso portretai jau paruošti).

Pasikeis ir valstybės himnas: žodžius „Dieve, saugok karalienę“ pakeis frazė „Dieve, saugok karalių“.

Po karalienės mirties bus pakeisti policijos pareigūnų šalmai, mat ant jų yra emblemos su Elžbietos II inicialais.

Britai taip pat bus raginami atnaujinti savo pasus, nes juose yra karališkasis antspaudas, leidžiantis keliauti „laisvai ir nekliudančiai“. Šis antspaudas bus pakeistas kitu, kuris vaizduos naujojo karaliaus profilį.

Neblėstantis Britanijos žiniasklaidos dėmesys karūnai ir postringavimai kitataučiams dažnai pasirodo perdėti, tačiau patys britai tikina, kad monarchija yra jų identiteto dalis, todėl kiekviena detalė, susijusi su karališkąja šeima, jiems be galo svarbi.

 

Alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Palikti atsakymą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.

Susipažinkite su visomis naujienomis!

Dėkojame, kad pasirašėte mus!