Britų mokslininkai: statinai iš tikrųjų padeda išvengti infarktų

Daugiamečiai tyrimai, atlikti Oksfordo universitete, parodė, kad statinų klasės preparatai iš tikrųjų padeda išvengti širdies priepuolių arba insultų, o jų šalutiniai poveikiai yra gerokai perdėti.

Statinai mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir tokiu būdu sumažina nuosėdų, užkimšančių kraujagysles, susidarymo pavojų. Šiuos vaistus vartoja milijonai pacientų, kurie sirgo širdies ir kraujagyslių ligomis, o taip pat žmonės su didele tokių ligų rizika.

Kaip primena laikraštis Times, medikų iš Oksfordo tyrimai tapo atsaku į trejų metų senumo „British Medical Journal“ publikaciją, dėl kurios šimtai tūkstančių pacientų atsisakė statinų. Tame paskelbime buvo sakoma, kad 20% vartojančių statinus kenčia nuo šalutinių poveikių.

Oksfordo universiteto medikai, penkerius metus stebėdami dešimt tūkstančių pacientų, pareiškė, kad šalutinis poveikis – pavyzdžiui, raumenų skausmas – pastebėtas tik pas kelis dešimčius iš šių dešimties tūkstančių.

Tuo pačiu metu, pagal mokslininkų skaičiavimus, paskelbtus žurnale, 1000 pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, statinai padėjo išvengti infarkto ar insulto, ir dar 500 žmonėms, turintiems didelę šių ligų riziką dėl amžiaus arba kitų ligų buvimo, tokių kaip diabetas arba hipertenzija.

„Klaidinančios ataskaitos“

„Mūsų tyrimas parodė, kad skaičius tų, kurie statinų terapijos dėka išvengė infarktų bei insultų yra daug didesnis nei tų, kurie pastebėjo šalutinius poveikius, – sakė tyrimo vadovas, profesorius Rory Collinsas iš Oksfordo universiteto klinikinių tyrimų departamento. – Be to, dauguma šalutinių poveikių dingsta be pėdsakų po statinų vartojimo nutraukimo, kuomet infarkto ar insulto padariniai yra negrįžtami ir gali būti pragaištingi.

„Klaidinantis teiginys apie didelį šalutinių poveikių procentą, veltui skatintį žmones atsisakyti statinų vartojimo,  brangiai kainuoja sveikatos priežiūros sistemai“, – pridūrė profesorius Collinsas.

Oksfordo medikų požiūrį palaikė pirmaujančios Britanijos sveikatos organizacijos, įskaitant Širdies asociaciją, Medicinos prekių ir paslaugų kontrolės tarnybą ir Karališkąjį terapeutų koledžą.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Palikti atsakymą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.

Susipažinkite su visomis naujienomis!

Dėkojame, kad pasirašėte mus!