Pasitraukus Leadsom, May liko vienintele pretendente į Britanijos premjerus (dar papildytas)

Didžiosios Britanijos jaunesnioji energetikos ministrė Andrea Leadsom (Andrėja Lidsom) pirmadienį dramatiškai pasitraukė iš kovos dėl galimybės tapti valdančiosios Konservatorių partijos lydere ir šalies premjere.

Vidaus reikalų ministrė Theresa May (Teresa Mei) liko vienintele pretendente pakeisti Davidą Cameroną (Deividą Kameroną) vyriausybės vadovo poste.

Th.May „geriausiai tinka įgyvendinti „Brexit“ Britanijos žmonėms palankiausiomis sąlygomis“, rašoma A.Leadsom pareiškime, kuriame ji pranešė, jog traukiasi iš kovos.

A.Leadsom sakė netikinti, jog turi pakankamą paramą, kad galėtų vadovauti „stipriai ir stabiliai vyriausybei“.

Ji taip pat sakė, kad devynių savaičių kampanija dėl vadovavimo tokiu „kritiniu metu“ Jungtinei Karalystei būtų „labai nepageidaujama“.

Tikimasi, kad partija praneš, ar vėl leis varžytis per ankstesnius ratus eliminuotiems kandidatams, ar paskelbs T.May laimėtoja be kovos.

Jei taip, ji ministre pirmininke gali tapti jau po kelių dienų.

D.Cameronas pranešė atsistatydinantis Britanijos rinkėjams nepaklausius jo patarimo ir per referendumą praėjusį mėnesį nubalsavus už pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

A.Leadsom pasitraukė po savaitgalį kilusio triukšmo dėl jos komentarų, kurie rodytų, kad buvimas motina tokiame poste būtų privalumas. A.Leadsom turi vaikų, o T.May – ne.

A.Leadsom atsiprašė T.May po dienraštyje „Times of London“ pasirodžiusio interviu, kuriame ji pareiškė, kad „buvimas motina reiškia, jog tu jautiesi esanti tikrai labai suinteresuota mūsų šalies ateitimi, realiai suinteresuota“.

„Verslui reikia tikrumo“

Neaišku, ar tas triukšmas paveikė jos sprendimą trauktis, mat ji paprasčiausiai pasakė netikinti, jog turi pakankamą paramą partijoje, kad liktų varžybose.

Pasak A.Leadsom, „verslui reikia tikrumo“ po Britanijos sprendimo išstoti iš ES, kuris sutrikdė rinkas ir nulėmė svaro kritimą.

Ji sakė, kad Britanijai reikia vyriausybės, kuri „greitai imtųsi išdėstyti, kaip atrodo nepriklausomos Jungtinės Karalystės gairės verslui“.

„Dabar mums kuo greičiau reikia naujo dirbančio ministro pirmininko“, – sakė A.Leadsom.

BBC politikos redaktoriaus pavaduotojas Normanas Smithas (Normanas Smitas) sakė, kad D.Camerono įpėdinis dabar galėtų pradėti dirbti „daug anksčiau nei rugsėjo 9 dieną“, kai turėjo baigtis varžybos.

Dėl naujo tvarkaraščio ar tikslingumo be kovos lydere tapti Theresai May nuspręs konservatorių parlamentarų vadinamasis 1922-ųjų komitetas.

Konservatorių partijos politikai didelę įtaką turinčio 1922-ųjų komiteto vadovas Grahamas Brady (Graemas Breidis) sakė, kad jis pirmadienį pasitars su valdyba prieš oficialiai patvirtindamas, kad Th.May taps naująja lydere.

Jis neužsiminė, kad šis konkursas gali būti rengiamas iš naujo, bet sakė, kad Th.May dabar yra vienintelė pretendentė.

„Netruks devynių savaičių“

Paklaustas, ar Th.May bus paskelbta nauja lydere vėliau pirmadienį, G.Bradys atsakė, kad „tai netruks devynių savaičių“ – kaip renkant ankstesnį Konservatorių partijos lyderį.

Jei būtų pasirinkta antroji galimybė, turės vykti diskusijos dėl to, kada jai perimti iš D.Camerono ministro pirmininko pareigas.

A.Leadsom, kuri buvo viena „Brexit“ kampanijos vedlių, praėjusią savaitę liko varžytis „finale“ tik su T.May, kuri agitavo už tolesnę šalies narystę ES.

A.Leadsom užsitikrino 84 parlamentarų, tarp jų – buvusio „torių“ lyderio Iaino Duncano Smitho (Ajeno Dankano Smito) ir Boriso Johnsono (Boriso Džonsono), paramą. T.May gavo 199 balsus. Trečioje vietoje likęs teisingumo sekretorius Michaelas Gove’as (Maiklas Gouvas) buvo eliminuotas.

Iš pradžių dėl galimybės pakeisti D.Cameroną ministro pirmininko poste varžėsi penki pretendentai. Parlamentarai dviem balsavimų ratais tą skaičių sumažino iki dviejų.

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Palikti atsakymą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.