Mirė britų karo žurnalistikos veteranė Clare Hollingworth

Eidama 106 metus mirė britų karo žurnalistikos veteranė Clare Hollingworth (Kler Holingvort), pirmoji paskelbusi žinią iš Lenkijos apie prasidėjusį Antrąjį pasaulinį karą.

Jos šeimos draugė Cathy Hilborn Feng (Keiti Hilborn Feng) patvirtino, kad C.Hollingworth mirė savo namuose Honkonge, į kurį persikėlė prieš daugiau nei 30 metų.

Velionės šeima paskelbė trumpą pranešimą socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Celebrate Clare Hollingworth“.

„Su liūdesiu pranešame, kad po ilgos ir įspūdingos karjeros, kuri truko per visą naujienų amžių, garsioji karo korespondentė Clare Hollingworth šį vakarą mirė savo namuose Honkonge“, – sakoma pranešime.

Per įspūdingą savo karjerą C.Hollingworth buvo karo siaubų liudininke Vietname, Alžyre, Artimuosiuose Rytuose, Indijoje ir Pakistane, savo akimis matė Didžiąją kultūrinę revoliuciją Kinijoje.

Bet įsimintiniausi jos pranešimai siejasi su Antrojo pasaulinio karo pradžia 1939 metais, kai ji dar buvo pradedančioji reporterė.

Vos įsidarbinusi laikraštyje „The Daily Telegraph“ korespondente 27-erių Clare buvo išsiųsta į Lenkiją nušviesti vis blogėjančios padėties Europoje ir pirmoji pranešė apie Vokietijos invaziją į šią šalį.

Pasiskolinusi automobilį iš vieno britų diplomato ir nuvažiavusi prie Lenkijos ir Vokietijos sienos ji pastebėjo šimtus vokiečių tankų, šarvuočių ir patrankų – visa tai buvo nukreipta į Lenkijos pusę ir galėjo bet kada pajudėti.

Po trijų dienų, rugsėjo 1-ąją, C.Hollingworth, tuo metu esančią netoli Vokietijos sienos Katovicuose, pažadino nacių lėktuvų ir tankų ūžimas; tuoj pat ji jau skambino į Didžiosios Britanijos ambasadą Varšuvoje pranešti apie prasidėjusį karą.

Kai niekas ja nepatikėjo, žurnalistė sakė iškišusi telefoną pro savo kambario langą, kad vokiečių pajėgų gaudesį išgirstų ir jos pašnekovas.

„Jeigu vyksta karas ir jeigu pasaulis sutinka, aš noriu apie jį rašyti“, – pasakojo C.Hollingworth viename interviu 2009 metais.

C.Hollingworth taip pat atskleidė dvigubo britų agento Kim Philby (Kimo Filbio) pabėgimą į Maskvą 1963 metais.

„Man patinka veiksmas. Man patinka būti lėktuve, kuris ką nors bombarduoja, patinka būti kur nors dykumoje, kai jie artinasi“, – kažkada sakė C.Hollingworth.

1946 metais C.Hollingworth ir jos velionis vyras Geoffrey Hoare’as vos išvengė mirties, teroristams susprogdinus viešbutį Jeruzalėje, kuriame jie buvo apsistoję. Tuomet per išpuolį žuvo 91 žmogus.

1911 metais gimusios Clare žurnalistės savybės atsiskleidė jos ankstyvoje jaunystėje, per Pirmąjį pasaulinį karą. Dar visai nedidelė ji jodavo ant savo ponio apžiūrėti vokiečių kariuomenės subombarduotų vietų netoli jos namų Lafbore, Anglijoje.

Jaunystėje C.Hollingworth vyko į Europą kaip aktyvistė ir prieš tapdama žurnaliste užsiėmė humanitarine veikla.

Neseniai vienas jos giminaitis Patrickas Garrettas (Patrikas Garetas) išleido C.Hollingworth memuarų knygą, kuri suteikė daugiau informacijos apie jos mažiau girdėtus pasiekimus.

Knygoje „Of Fortunes and War“ nemažai rašoma apie C.Hollingworth darbą su pabėgėliais prieš Antrąjį pasaulinį karą.

P.Garreto knygoje pasakojama, kaip dirbdama Didžiosios Britanijos Raudonajame Kryžiuje ji padėjo tūkstančiams pabėgėlių iš Lenkijos ir Čekoslovakijos, kurie paliko savo namus, naciams 1938 metais aneksavus Sudetų sritį.

Apie žurnalistės išsiuntimą į Lenkiją P,Garrettas rašė: „Žinoma, tokios užduotys paprastai neskiriamos moterims korespondentėms… Tačiau Clare Hollingworth buvo išimtis. Stebėti karą ilgainiui tapo jos gyvenimu“.

C.Hollingworth tapo puikiu pavyzdžiu daugeliui kitų korespondentų, kurie pasekė jos pėdomis.

BBC žurnalistas Johnas Simpsonas (Džonas Simpsonas) šią žurnalistę pavadino „nuostabia“.

Praėjusių metų spalio mėnesį C.Hollingworth atšventė savo 105 gimtadienį Honkongo užsienio korespondentų (FCC) klube, kuriame nuolat lankydavosi nuo 1981-ųjų, kai apsigyveno šiame mieste. Aštuntajame dešimtmetyje ji dirbo Pekine.

„Su dideliu liūdesiu sužinojome apie Clare mirtį. Ji buvo didelė mūsų įkvėpėja ir branginama mūsų klubo narė“, – pareiškė FCC prezidentė Tara Joseph (Tara Džouzef).

Nors C.Hollingworth jėgos seko ir ją namuose prižiūrėjo padėjėjai, moteris vis tiek kasmet švęsdavo savo gimtadienius klube.

C.Hollingworth buvo ištekėjusi du kartus, vaikų neturėjo.

Per šimtąjį gimtadienį klausosi W.Hague sveikinimo, kurį skaito britų konsulas Honkonge. AFP-Scanpix nuotr.
Per šimtąjį gimtadienį klausosi W.Hague sveikinimo, kurį skaito britų konsulas Honkonge. AFP-Scanpix nuotr.

Mirė britų karo žurnalistikos veteranė Clare Hollingworth

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Palikti atsakymą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.

Susipažinkite su visomis naujienomis!

Dėkojame, kad pasirašėte mus!